Stowarzyszenie Effatha - sekty, zagrożenia wiary, apologetyka
www.effatha-org.7m.pl
Jan Paweł II o sektach

  • Ciekawe artykuły

  • Szukasz informacji o sektach?

  • Chcesz wiedzieć co zagraża Twojej wierze?

  • Nie wiesz jak bronić swojej wiary?

  • Potrzebujesz pomocy?

  • Chcesz nam pomóc?

  • Oświadczenie Ośrodków Informacji d/s sekt i NRR w sprawie działań p. Ryszarda Nowaka

  • Szukasz odpowiedniej literatury?

  • Wstecz

    Czy magia jest groźna?

        Od kilku lat poruszam temat przesądów, wróżb, magii, opętania. Tematy te cieszą wielkim zainteresowaniem, rodzą wiele pytań, dyskusji czasem także emocji. Często w tematach tych zwraca się uwagę na pewne skutki (wybrane puzelki), a nie na sedno sprawy. Tak się dzieje przy dyskusjach o Harrym Potterze, Pokemonach, homeopatii itp.

        Wychodząc naprzeciw wielu pytaniom w "Temacie tygodnia" przedstawiam materiały związane z problemem okultyzmu, magii, wróżbiarstwa. Warto na ten problem spojrzeć głębiej. Wielu dostrzega tylko folklor, zabawę, niegroźne hobby. Tymczasem - jak świadczą świadectwa księży egzorcystów - magia jest przedsionkiem satanizmu, lub satanizmem ubranym w białe rękawiczki. Dlatego to osoby, które brały udział w seansach wywoływania duchów, chodziły do wróżek, różnych bioenergoterapeutów popadają w rozdrażnienia, zniewolenia, w skrajnych wypadkach w opętania. Stąd też nie należy mniemać, że jak coś jest irracjonalne, zabobonne, magiczne to "nie działa". Działać może zaskakująco skutecznie. Skuteczność niektórych uroków, czarów, obrzędów voo doo, uzdrawiaczy...może być porażająca. Należy pytać czyją mocą posługują się ci szamani, okultyści. Z Biblii wynika jednoznacznie, że mocą złego ducha. Stąd nie wszystko należy wyśmiać i bagatelizować.

        Duchowość magiczna wychowuje dzieci i dorosłych do świata, w którym nie ma miejsca na rzeczywistość grzechu i łaski Bożej. Przyzwyczaja człowieka do tego, że za pomocą różnych magicznych technik może stać się jak bóg, posiąść nadludzką moc, wiedzę, panować i znać przyszłość itp. Skoro grzech teologia definiuje jako sprzeciwienie się woli Bożej, to jeśli ja sam dla siebie jestem bogiem więc ciężko tu mówić o grzechu. To ja wybieram drogę rozwoju, jaka mi się podoba. Moje zdanie jest dla mnie wolą boską. Stąd już niedaleko to przekonania: Róbmy, co chcemy, bo to tylko my dla siebie jesteśmy normą.

    Skoro mój rozwój zależy od wiedzy tajemnej, okultystycznej, umiejętności posiadania zdolności wróżbiarskich, paranormalnych (stąd organizowane kursy, szkoły wróżbiarskie, seminaria, poradniki i podręczniki, targi ezoteryczne itp.), to znów nie ma tu miejsca na łaskę Bożą, bez której - jak uczy Kościół - człowiek nie może postąpić na drodze rozwoju duchowego i dojść do zbawienia ("Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzeba" - brzmi jedna z Głównych prawd wiary. "Łaską bowiem jesteście zbawieni. A to pochodzi od Boga nie od was..." Ef 2:8). Nie ma tu miejsca na Osobowego Boga Stwórcę i Zbawiciela. W to miejsce wchodzi moja osoba, mój spryt, zaangażowanie, zdolności itp.

    Oddzielnym zagadnieniem jest problem New Age. Chodzi tu o zbudowanie globalnej duchowości, filozofii, religijności opartej na okultyzmie, reinkarnacji, magii, neopogaństwie, astrologii itp. Stąd też nie dziwi, jak się przekonamy z artykułów, zaangażowanie polityków z górnych półek w propagowanie wróżbiarstwa, okultyzmu i magii.
    Nie trzeba chyba dodawać, że prąd ten - New Age - jest nie tylko sprzeczny z Objawieniem Bożym ale wręcz wrogi chrześcijaństwu.

    Czy więc magia jest groźna?
    Mając na uwadze różne aspekty należy odpowiedzieć: Tak! Groźna dla wiary chrześcijańskiej gdyż zaprzecza fundamentalnym prawdom Objawionym przez Boga. Jest groźna dla ludzkiego umysłu, rozwoju nauki gdyż odwołuje się do zabobonów, przesądów, rzeczy irracjonalnych, czy wręcz absurdalnych (np. sprzedawanie maszynek do spełniania życzeń itp.). Jest groźna dla istnienia społeczeństw i cywilizacji łacińskiej, dążącej do odkrywania prawdy i kierującej się dobrem, etyką wypływającą z wiary katolickiej.

    Im bardziej wydaje się zabawą, im bardziej niewinna zewnętrzna otoczka (bajka, powieść, gra, film, komiks) tym bardziej należy zwrócić uwagę na wewnętrzną treść, jakie zawiera, do czego przyzwyczaja, do czego wychowuje, jakie cele realizuje. Jak to ktoś trafnie zauważył:

    "Nie wszystko złoto, co się świeci!"

    Św. Paweł ujął to słowami:

    "Sam szatan podaje się za anioła światłości, a słudzy jego podszywają się pod sprawiedliwość..." 2 Kor 11:14-15.



    Andrzej Wronka



               Niniejszy artykuł znajduje się również na prywatnej stronie prezesa Stowarzyszenia EFFATHA: http://www.andrzejwronka.com/.




    © Wszelkie prawa zastrzeżone 2001-2018

    Stowarzyszenie EFFATHA
    e-mail: info@effatha.org.pl

    Ostatnio aktualizowane: 31.01.2006
    Strona istnieje od: 15.10.2001