Stowarzyszenie Effatha - sekty, zagrożenia wiary, apologetyka
www.effatha-org.7m.pl
Jan Paweł II o sektach

  • Ciekawe artykuły

  • Szukasz informacji o sektach?

  • Chcesz wiedzieć co zagraża Twojej wierze?

  • Nie wiesz jak bronić swojej wiary?

  • Potrzebujesz pomocy?

  • Chcesz nam pomóc?

  • Oświadczenie Ośrodków Informacji d/s sekt i NRR w sprawie działań p. Ryszarda Nowaka

  • Szukasz odpowiedniej literatury?

  • Wstecz

    Dlaczego odmówiono utworzenia związku wyznaniowego Raelian w Polsce

    Po dokładnej analizie doktryny religijnej i zasad moralnych zawartych w książce Raela, będącej podstawowym źródłem wiary dla Ruchu, organ rejestrowy stwierdził, że doktryna religijna Polskiego Ruchu Raeliańskiego zawiera postanowienia pozostające w sprzeczności z przepisami ustaw chroniących bezpieczeństwo publiczne, porządek, zdrowie, moralność publiczną oraz podstawowe prawa i wolność innych osób (art. 33 ust. 2 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania). Narusza również w szeregu przypadków Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. Za sprzeczne z nią uznano następujące założenia doktryny religijnej Polskiego Ruchu Raeliańskiego:

    1. Propozycja zniesienia systemu demokratycznego i zastąpienia go "geniokracją" czyli rządami osób o najwyższym współczynniku inteligencji (str. 80-81 książki Raela). Postulat ten narusza art. 2 Konstytucji, zgodnie z którym Rzeczpospolita Polska jst demokratycznym państwem prawnym. Pozbawienie części obywateli czynnego i biernego prawa wyborczego narusza art. 32 Konstytucji (zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji), art. 99 Konstytucji, ustalający warunki formalne czynnego i biernego prawa wyborczego.

    2. Postulat zniesienia własności prywatnej oraz likwidacji instytucji spadkobrania (str. 81-83 książki Raela), co wprost narusza art. 21 Konstytucji, chroniący własność prywatną i prawo dziedziczenia. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza istoty prawa własności (art. 64 ust. 3 Konstytucji)

    3. Chęć całkowitego i bezwarunkowego zniesienia służby wojskowej (str. 84, str. 133-134 książki Raela), co należy uznać za sprzeczne z obowiązkiem obrony Ojczyzny, ciążącym na każdym obywatelu Rzeczypospolitej Polskiej z mocy art. 85 Konstytucji. Należy dodać, żę postulat ten dotyczy likwidacji nie tylko obowiązkowej służby wojskowej, ale również zawodowej i zastępczej.

    4. Zamiar wprowadzenia zakazu posiadania przez rodziców więcej niż dwojga dzieci w celu rozwiązania problemu "przeludnienia" (str. 89 książki Raela). Jest to sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka oraz narusza art. 47 Konstytucji, zgodnie z którym każdy ma prawo do decydowania o swoim życiu osobistym i rodzinnym.

    5. Postulat zniesienia instytucji rodziny jako "bezwartościowej" i "niewolniczej" (str. 133 książki Raela). Jest to sprzeczne z konstytucyjną zasadą obrony rodziny (art. 71 Konstytucji).

    6. Wyznawane zasady moralne i etyczne naruszające normy moralności publicznej. Dotyczy to: pochwały nieformalnych związków bez względu na płeć i wynikające z tego konsekwencje, brak troski o dzieci, traktowanie ich jako ciężaru, zachęta do oddawania dzieci do instytucji państwowych bez żadnych poważnych powodów, wychowanie dzieci w absolutnej wolności seksualnej i bez zasad moralnych (str. 138-139, 159-164 książki Raela).

    7. Dopuszczenie tzw. Eutanazji czynnej, czyli aktywnej pomocy przy samobójstwie osób ciężko chorych (str. 165 książki Raela). Eutanazja jest w Polsce nielegalna (np. art. 38 Konstytucji).

    8. Stosowanie praktyk religijnych polegających na tzw. "medytacji" zmysłowej (str. 172-173 książki Raela). Pełna swoboda obyczajowa związana z tymi obrzędami narusza powszechnie uznawane normy moralności publicznej.

    Podpisano:

    Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
    z up. Zbigniew Cieślak, Podsekretarz Stanu
    (obszerny fragment decyzji MSWiA W.R./36120/134/98/KW).



    © Wszelkie prawa zastrzeżone 2001-2018

    Stowarzyszenie EFFATHA
    e-mail: info@effatha.org.pl

    Ostatnio aktualizowane: 27.06.2005
    Strona istnieje od: 15.10.2001